Stories

Udostępnij

STORY: ENERGIA PROSTO Z BRAZYLIJSKIEGO SŁOŃCA

Grupa Renault, pionier w dziedzinie rozwoju tak zwanych „inteligentnych wysp”, kontynuuje – za pośrednictwem swojej marki Mobilize – przyjętą strategię w zakresie wprowadzania innowacji, nie ustając w poszukiwaniu i oferowaniu rozwiązań mających na celu osiągnięcie neutralności węglowej. Po Belle-Ile-en Mer (Francja) i Porto Santo (Portugalia) przyszła kolej na wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO archipelag Fernando de Noronha, położony u wybrzeży Brazylii, który dołączy do innowacyjnego grona tzw. „inteligentnych obszarów”. Samochody elektryczne, stacje ładowania zasilane panelami słonecznymi, nadmiar zmagazynowanej energii oddawany do sieci – poznaj system zarządzania energią zaprojektowany z myślą o ochronie przyrody i wspieraniu lokalnej społeczności.

Archipelag Fernando de Noronha, położony u północno-wschodnich wybrzeży Brazylii, słynie z bogactwa gatunków fauny i flory. Na miejscu spotkać można żółwie morskie, płaszczki, delfiny i rekiny, które żyją obok siebie w krystalicznie czystych wodach oceanu. Transformacja energetyczna i ochrona zasobów naturalnych są dzisiaj bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej. Grupa Renault realizuje swoje zobowiązanie, które zdecydowała się podjąć w 2019 roku w ramach partnerskiej współpracy z lokalnymi władzami, przystępując do projektu na rzecz stworzenia inteligentnego ekosystemu energetycznego pn. „Noronha Zero Carbon project”.


Celem projektu „Noronha Zero Carbon project” jest przekształcenie opartego obecnie w przeważającej mierze na paliwach kopalnych ekosystemu energetycznego archipelagu w taki sposób, aby zapewnić czyste i odnawialne źródła energii, a tym samym osiągnąć ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

LIVIA, Renault Group Partnership Manager, Brazylia


NADCHODZI ENERGIA ZE SŁOŃCA!


Grupa Renault w Brazylii jest zaangażowana w prace nad całokształtem ekosystemu energetycznego archipelagu. Pierwszym krokiem na drodze do przekształcenia istniejącego ekosystemu było dostarczenie administracji wyspy samochodów z napędem elektrycznym. Stanowiło to impuls dla mieszkańców wyspy, z których niektórzy zdecydowali się przesiąść na „elektryki”. W sumie zakupiono 24 pojazdy, a wśród nich takie modele jak ZOE, Twizy i Kangoo Z.E.


Ambitny plan zakłada, że do 2030 roku z wyspy znikną wszystkie pojazdy wyposażone w silniki spalinowe.


Równolegle prowadzimy prace mające na celu zapewnienie produkcji czystej i odnawialnej energii na wyspie. Od początku 2021 roku, wraz z naszymi partnerami, wyposażamy wyspę w publiczne stacje ładowania zasilane energią słoneczną – opracowaliśmy fotowoltaiczne stacje ładowania, a na ich dachach zamontowaliśmy panele słoneczne.


Każda stacja może ładować do sześciu pojazdów równocześnie i dostarcza 26 MWh energii rocznie. Wytworzona energia odpowiada 180 000 km przejechanym bezemisyjnie kilometrom, zastępując około 20 000 litrów paliwa kopalnego. Nadmiar energii jest oddawany do sieci i wykorzystywany na potrzeby lokalnej społeczności.


WSPÓLNY FRONT GWARANCJĄ POSTĘPU


W 2020 roku doszło również do zawarcia umowy o współpracy technicznej pomiędzy stroną rządową a przedsiębiorstwem energetycznym z Pernambuco (Celpe). Przewiduje ona uruchomienie dwóch nowych modułów fotowoltaicznych, co umożliwi rozbudowę systemu magazynowania energii na wyspie i podwoi wykorzystanie czystej energii w godzinach szczytu.


Staramy się stworzyć w tym miejscu kompletny ekosystem oparty na odnawialnych źródłach energii, na który składają się pojazdy elektryczne, stacje ładowania oraz system magazynowania energii. To wielki krok w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla w tym rajskim zakątku świata.


Belle-Île, Porto-Santo oraz archipelag Fernando to przykłady miejsc, które wyraźnie pokazują, że istnieją skuteczne sposoby wspierania tworzenia obszarów o zerowym śladzie węglowym.


Na ostateczny sukces składa się kilka czynników – dostosowanie obiektów do indywidualnych potrzeb, czy to na wyspie, czy w środowisku bardziej zurbanizowanym, a przede wszystkim wykorzystanie niewyczerpanego zasobu, jakim jest energia słoneczna!

Galeria

Filmy

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies