Komunikat Prasowy

Udostępnij

RENAULT I MATHIEU LEHANNEUR PREZENTUJĄ NOWĄ ODSŁONĘ MODELU RENAULT 4L

IKONA FRANCUSKIEJ POPKULTURY W NOWEJ WERSJI ZAPROJEKTOWANEJ PRZEZ FRANCUSKIEGO DESIGNERA Z OKAZJI 60-LECIA MODELU. W ramach obchodów 60-lecia powstania Renault 4, marka nawiązała współpracę z projektantem Mathieu Lehanneurem, który zaproponował nową wizję auta. W rezultacie powstał unikatowy samochód koncepcyjny SUITE N°4, wyglądający jak hotelowy apartament dla nomadów.

W 2021 roku przypada 60. rocznica debiutu rynkowego Renault 4L, kultowego modelu marki. Samochód odniósł niebywały sukces rynkowy. Był produkowany w 28 krajach i w ciągu 30 lat znalazł ponad 8 milionów nabywców w 100 krajach.


Z tej okazji marka zorganizowała w ciągu całego roku wiele wydarzeń. Każdego miesiąca ukazywało się kilka nowych publikacji. Przedstawiciele światowych mediów mogli odbywać przejażdżki zabytkowymi Renault 4L, z których część została wyposażona w napęd elektryczny. Ponadto od 8 października 2021 r. w Atelier Renault na Polach Elizejskich w Paryżu odbywa się rotacyjna prezentacja kolekcji 30 wersji Renault 4L.


RENAULT x MATHIEU LEHANNEUR


W uroczystościach, które mają potrwać do końca roku, przewidziano szereg kolejnych niespodzianek. Aktualnie tematem dnia jest informacja o współpracy nawiązanej między Renault a francuskim projektantem Mathieu Lehanneurem, która jest przedostatnią inicjatywą w ramach tego programu. Zarówno dla Renault, jak i dla Mathieu Lehanneura design i innowacyjność w dziedzinie mobilności miały od zawsze kluczowe znaczenie.


Arnaud Belloni, dyrektor marketingu marki Renault, podkreśla: „Nawiązanie współpracy z Mathieu Lehanneurem było czymś zupełnie naturalnym. Powierzyliśmy mu zadanie stworzenia samochodu koncepcyjnego, który wyrażałby jego wizję Renault 4L. Efekt jest wyjątkowy. Powstał samochód, który doskonale odzwierciedla cel marki określony w planie strategicznym Renaulution: powstał nowoczesny i innowacyjny samochód zdolny wzbudzać emocje”.


Model koncepcyjny SUITE N°4 jest owocem współpracy między Mathieu Lehanneurem a działem ds. kolorów i materiałów Grupy Renault . To nowy sposób doświadczania mobilności, w pełni zgodny z hasłem Renault „Żyj pełnią życia”.


RENAULT SUITE N°4


Mathieu Lehanneur czerpał inspiracje do swojej wizji z dwóch istniejących obok siebie światów: motoryzacji i architektury. SUITE N°4 jest hołdem dla Renault 4L. To auto wierne temu samemu duchowi prostoty, zachowuje klasyczne linie i stawia na pierwszym miejscu efektywność i spontaniczność. Jednocześnie koncepcja nowego samochodu jest projekcją współczesnych aspiracji projektanta.


„SUITE N°4 to nowy sposób postrzegania mobilności i podróżowania. Chciałem połączyć świat motoryzacji i architektury, aby stworzyć pokój hotelowy na świeżym powietrzu. To więcej niż apartament w najpiękniejszym luksusowym hotelu – jest zawsze dokładnie tam, gdzie chcesz: z widokiem na morze, pośrodku pól lub wiezie cię po mieście twoich marzeń" – mówi Mathieu Lehanneur.


SUITE N°4 zachowuje proporcje i kształty nadwozia kultowego pierwowzoru, ale został poddany całkowitej transformacji. Tylna część nadwozia i tylna klapa zostały zastąpione poliwęglanową kapsułą, która daje widoczność na zewnątrz i doświetlenie wnętrza na miarę „szklanych domów”. Umieszczone na dachu przezroczyste panele słoneczne pozwalają swobodnie przenikać promieniom słońca, pomagając zarazem w doładowywaniu akumulatora trakcyjnego auta, które jest teraz w 100% elektryczne.


Przód auta zachowuje kształt oryginału i kultowe dla tego modelu światła. Aluminiowa osłona chłodnicy jest swoistym manifestem projektanta i czymś w rodzaju ody do wolności i ucieczki od codzienności. Imitująca fale powierzchnia wywołuje efekt płynności, dynamiki i ciągłego ruchu. Nawiązania do architektury można również odnaleźć w nadwoziu wykończonym trzema warstwami lakieru, które odtwarzają mineralną strukturę cementu.


François Farion, dyrektor designu w dziale kolorów i materiałów powiedział: „Twórczy dialog pomiędzy naszym działem ds. kolorów i materiałów, działem modeli koncepcyjnych a Mathieu Lehanneurem był bardzo owocny. Oddaliśmy się do dyspozycji projektanta, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do realizacji nowej wizji, wnosząc do niej nasze sugestie, ale bez nakładania ograniczeń, z wyjątkiem tych, które dotyczyły wykonalności”.


We wnętrzu Mathieu Lehanneur zdecydował się na użycie materiałów stosowanych we wnętrzach mieszkalnych oraz połączył właściwe dla motoryzacji techniczne uwarunkowania z wyrafinowaniem charakterystycznym dla francuskiego art de vivre, sztuki życia. Siedzenia i deska rozdzielcza zostały pokryte żółtym aksamitem. Dla kontrastu tylna część wnętrza została wykończona prążkowaną szenilową tkaniną i wzbogacona dwoma kinkietami dla wzmocnienia efektu solidności. Całość uzupełniają poduszki i wałek, które zamieniają strefę bagażnika w hotelowy pokój na kołach. Efekt potęguje ruchoma drewniana ławka, wysuwana na podobieństwo szuflady i osłonięta po otwarciu tylnej klapy. Podobnie jak w Renault 4L, wszystkie tkaniny użyte w SUITE N°4 są Made in France. Wykonali je wysokiej klasy paryscy artyści rzemieślnicy.


EKSPOZYCJA W DOMU AUKCYJNYM CHRISTIE’S


Renault SUITE N°4 było eksponowane we współpracy z platformą Maison&Objet w piątek 22 października na unikatowej sesji w domu aukcyjnym Christie’s. Kolejne otwarte dla publiczności prezentacje w centrum Paryża odbyły się w sobotę 23 i niedzielę 24 października, a od listopada br. samochód będzie eksponowany w Atelier Renault.


Ponadto będzie także prezentowany w oprawie scenograficznej autorstwa Mathieu Lehanneura, w ramach kolejnej edycji targów Maison&Objet, które odbędą się w dniach od 21 do 25 stycznia 2022 r. w centrum wystawienniczym w Villepinte pod Paryżem.


REWOLUCYJNA TYLNA KLAPA


Już od chwili powstania Renault 4L był innowacyjnym samochodem. Pierre Dreyfus, prezes Renault w latach 1955-1975, zażądał od swoich pracowników stworzenia przestronnego samochodu, który jak dżinsy, będzie pasował każdemu. Spełnieniem jego oczekiwań stało się Renault 4L, pierwszy samochód z tylną klapą pełniącą rolę piątych drzwi. W rezultacie model stał się nowym standardem w świecie motoryzacji.


Więcej informacji o historii rewolucyjnej tylnej klapy RENAULT 4 można uzyskać na specjalnej stronie internetowej: link.

Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies