Stories
Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność. Jak firmy radzą sobie z przestawieniem flot na to nowe rozwiązanie? Przykład Qualiconsult pokazuje, że nic nie dorówna wsparciu specjalisty od rozwiązań w zakresie ładowania tych pojazdów. Umówiliśmy się w regionie paryskim, przed siedzibą firmy Qualiconsult, gdzie zaparkowane są samochody należące do spółki i jej pracowników. Spotkaliśmy się z Vincentem Leroux, który rozpoczął transformację floty w firmie będącej liderem w dziedzinie audytu i oceny technicznej nieruchomości.
Naszym celem było zmniejszenie śladu węglowego, uczynienie naszej floty ekologiczną i działania wyprzedzające w kontekście wejścia w życie ustawy LOM2.
Vincent Leroux, dyrektor ds. zakupów i logistyki w Qualiconsult
Stworzyć zespół razem z dobrym partnerem
Jest to ważny projekt, jeśli weźmie się pod uwagę, że firma ma ponad 260 oddziałów na całym świecie, w których zatrudnia 2 500 pracowników, a ustawa LOM2 wymaga, aby od tego roku przy odnawianiu floty zakupić minimum 10% pojazdów hybrydowych lub elektrycznych. Nie dałoby się tego zrobić bez niezawodnego partnera doradcy. Tym bardziej, że w przypadku floty firmowej przejście na samochody elektryczne wymaga m.in. właściwego zwymiarowania infrastruktury sieci ładowania udostępnionej pracownikom oraz udzielenia im odpowiedniego wsparcia w zakresie użytkowania.
Vincent Leroux wyjaśnia, dlaczego zdecydował się powierzyć instalację sieci terminali ładowania Mobilize Power Solutions. Partnerstwo to wynik dobrze przemyślanego wyboru: Mobilize Power Solutions – jako spółka zależna Grupy Renault – posiada unikalną wiedzę, zarówno w zakresie pojazdów elektrycznych Renault, jak i w zakresie całego ekosystemu. Wspiera firmy takie jak nasza poprzez ofertę gotowych rozwiązań. Mobilize Power Solutions znacznie ułatwiło włączenie mobilności elektrycznej do naszej floty.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sześć na dziesięć samochodów sprzedawanych w Europie to samochody firmowe i że prawie 96% zarejestrowanych na tym rynku samochodów w 2019 roku nadal stanowiły pojazdy z silnikami wysokoprężnymi lub benzynowymi*, zdamy sobie sprawę, że musimy pójść o krok dalej i zaoferować rozwiązania w zakresie ładowania.
Stopniowe działanie przed wdrożeniem na większą skalę
Qualiconsult, dysponujący flotą prawie 2 000 pojazdów, zdecydował się na stopniową elektryfikację swojej floty. Po wstępnej fazie diagnostycznej, zanim projekt wdrożono na szerszą skalę, najpierw wprowadzono dwadzieścia pięć pojazdów elektrycznych i hybrydowych typu plug-in. To pragmatyczne podejście umożliwiło nam zbadanie konkretnych przypadków użytkowania samochodów.
Przeanalizowaliśmy profile naszych pracowników, którzy używają samochodu w ramach swoich obowiązków i wskazaliśmy tych, dla których pojazd elektryczny lub zelektryfikowany jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem – opisuje Vincent Leroux. – Mobilize Power Solutions naprawdę spełniło nasze oczekiwania, zarówno pod względem infrastruktury, jak i wsparcia pracowników: wdrożenia dedykowanych rozwiązań, identyfikatorów, interfejsów itp.
Stopniowa transformacja floty umożliwiła nam również podniesienie świadomości pracowników, a niektórym z nich pozwoliła przekonać się, jak przyjemna jest jazda samochodem elektrycznym podczas podróży służbowych.
Korzyść dla firmy i pracownika
Jednocześnie Qualiconsult postanowił udostępnić sieć terminali ładowania floty pracownikom, którzy korzystają z prywatnych samochodów elektrycznych. To prawdziwa i cenna korzyść: ładowanie prywatnego samochodu w pracy pozwala zmniejszyć wydatki na użytkowanie samochodu, gdyż pracownik nie ponosi kosztów dojazdu do pracy.
Po kilku miesiącach użytkownicy przekonali się do tego rozwiązania. Możliwość ładowania samochodu w miejscu pracy jest prawdziwym plusem. Wystarczy zbliżyć do stacji ładowania specjalny identyfikator i nic więcej nie trzeba robić.
Wystarczy użyć identyfikatora zbliżeniowego, a ładowanie rozpocznie się automatycznie. To praktyczne rozwiązanie i jestem dumny, że mogę przyczynić się do ekologicznej transformacji, którą przeprowadza moja firma.
Philippe Lombardi, pracownik Qualiconsult
Proste, solidne i niezawodne rozwiązania, by naładować akumulator
Wsparcie ze strony Mobilize Power Solutions pomogło również firmie Qualiconsult określić, jakich usług potrzebuje: przeanalizować działalność firmy, ustalić, ile pojazdów będzie ładowanych, gdzie zlokalizować stacje ładowania, jaką moc wybrać, jaki będzie wpływ ekonomiczny itp. Kolejną realną zaletą usługi jest możliwość nadzoru nad wszystkimi stacjami ładowania. Dzięki temu Qualiconsult może monitorować stopień wykorzystania sieci terminali i jej zdolność ładowania w całej Francji. Jest to cenne narzędzie do optymalizacji zarządzania flotą, zwłaszcza gdy pracownicy przemieszczają się między oddziałami.
Qualiconsult zamierza już wkrótce wyposażyć wszystkie swoje oddziały w sieć terminali ładowania zaprojektowaną przez Mobilize Power Solutions. Dzięki tak rozbudowanej sieci pracownik jadący z Paryża do Marsylii będzie mógł doładować samochód po drodze, na przykład w oddziale w Valence. To wielki plus, jeśli weźmiemy pod uwagę, że sieć publicznych stacji ładowania, w szczególności szybkiego ładowania na stacjach przy autostradach, nadal wymaga rozbudowy.
Floty korporacyjne to klucz do rozpowszechnienia samochodów zelektryfikowanych na szeroką skalę
Na krótką metę uczynienie floty bardziej ekologiczną może wydawać się kosztowną i skomplikowaną operacją, ale jeśli weźmie się pod uwagę użytkowanie, opodatkowanie i niezawodne wsparcie w terenie, to jest to transformacja, która niesie ze sobą wiele korzyści. Ponieważ jest wprowadzana stopniowo, łatwiej przeprowadzić ją we wszystkich jednostkach firmy, z korzyścią dla niej samej i jej pracowników. Jest to sposób na opracowanie innowacyjnych planów mobilności, z jednoczesnym przyczynieniem się do transformacji ekologicznej.
Mobilize Power Solutions ułatwia firmom wdrażanie projektów ładowania, co z kolei przyspiesza transformację energetyczną i przyczynia się do upowszechniania pojazdów elektrycznych.
Nicolas Schottey, dyrektor generalny Mobilize Power Solutions
* Badanie Lease Plan 2021.
1 Celem tworzenia stref czystego transportu (SCT) jest poprawa jakości powietrza poprzez zachęcanie do korzystania z jak najbardziej ekologicznych pojazdów w centrach miast. Ich liczba w Europie wzrasta, w sierpniu 2021 roku było ich 230.
2 Ustawa o kierunkach rozwoju mobilności (LOM) wyznacza cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w transporcie lądowym do roku 2050.
Wszelkie materiały na tej stronie internetowej (włącznie z, ale bez ograniczenia do tekstów, zdjęć, grafik, plików dźwiękowych, plików z animacją, plików wideo i ich układu na stronie internetowej), są własnością Renault SAS i/lub jej spółek zależnych lub podmiotów trzecich, które upoważniły Renault SAS do ich ograniczonego wykorzystania i podlegają ochronie na podstawie prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Wykorzystanie ww. materiałów do celów innych niż redakcyjny, a w szczególności do celów marketingowych lub reklamowych jest surowo zabronione.
Wszelkie materiały na tej stronie internetowej (włącznie z, ale bez ograniczenia do tekstów, zdjęć, grafik, plików dźwiękowych, plików z animacją, plików wideo i ich układu na stronie internetowej), są własnością Renault SAS i/lub jej spółek zależnych lub podmiotów trzecich, które upoważniły Renault SAS do ich ograniczonego wykorzystania i podlegają ochronie na podstawie prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Wykorzystanie ww. materiałów do celów innych niż redakcyjny, a w szczególności do celów marketingowych lub reklamowych jest surowo zabronione.