Komunikat Prasowy

Udostępnij

RENAULT 5 DIAMANT, ELEKTRYCZNY SHOWCAR ZAPROJEKTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PIERRE’EM GONALONSEM NA 50-LECIE MODELU

Renault połączyło siły z francuskim projektantem Pierre’em Gonalonsem i proponuje nową interpretację kultowego modelu. Efektem twórczej współpracy jest Renault 5 Diamant, oryginalny elektryczny showcar, który czerpie inspiracje ze świata projektowania wnętrz i motoryzacji.

W 2022 roku przypada 50. rocznica debiutu rynkowego Renault 5, kultowego modelu marki. Ten prawdziwy symbol popkultury sprzedał się na świecie w latach 1972-1984 w liczbie ponad 5 milionów sztuk.


Renault organizuje więc szereg spotkań i działań, w tym wydarzeń, happeningów i akcji na portalach społecznościowych.


RENAULT X PIERRE GONALONS


Aktualnie tematem dnia jest informacja o nawiązaniu przez Renault współpracy z francuskim designerem Pierre’em Gonalonsem. Aby uczcić pięćdziesięciolecie kultowego modelu, Renault postanowiło połączyć siły z wielkim projektantem, uznanym za jednego ze 100 najlepszych kreatorów przez Architectural Digest, a zarazem przedstawicielem sztuki i francuskiego stylu.


Owocem współpracy między Pierre’em Gonalonsem a działem ds. kolorów i materiałów z pionu designu Renault jest showcar Renault 5 Diamant. Ten samochód elektryczny jest wizją samochodu przyszłości łączącą kanony motoryzacji z kanonami projektowania wnętrz.


„Czuję się zaszczycony, że Renault zaprosiło mnie, abym zaproponował nową wizję legendarnego Renault 5 z okazji jego pięćdziesięciolecia. Marka dała mi carte blanche, pozwalając mi zaprojektować samochód moich marzeń” – powiedział Pierre Gonalons – „Dla mnie R5 jest ucieleśnieniem popowego, optymistycznego i zdecydowanie współczesnego stylu życia. Zaprojektowałem Renault 5 Diamant jako swoisty hołd dla jego rewolucyjnego designu – przeniosłem mój świat kształtów i kolorów do świata motoryzacji”.


RENAULT 5 DIAMANT


Inspiracją dla Pierre’a Gonalonsa były sztuki dekoracyjne, a w szczególności luksusowa biżuteria, co widać w szlachetnych i innowacyjnych detalach.


Renault 5 Diamant zachowuje charakterystyczne linie i legendarną sylwetkę oryginalnego „supersamochodu”, który zjechał z linii produkcyjnej Renault w 1972 roku, ale w środku dokonała się głęboka transformacja. Samochód wyposażony jest w silnik w 100% elektryczny, pierwszy element sygnalizujący jego nowoczesność. W stylistyce auta widać wysokiej jakości detale, które są niczym zaproszenie do odkrycia nowego, wyrafinowanego połączenia.


François Farion, dyrektor działu ds. kolorów i materiałów Renault, zaznaczył: „Twórczy świat wyobrażeń i osobowość Pierre’a Gonalonsa i jego współpracowników wynoszą tradycję francuskiego rzemiosła na wyżyny. Dają innowacyjny, a zarazem dopracowany w szczegółach efekt. Dla mnie Renault 5 Diamant to przede wszystkim emocjonalne zderzenie kolorów nadwozia, które nadają samochodowi prosty, a jednocześnie wyrafinowany wygląd, oraz dbałość o szczegóły będąca zasługą Pierre’a, bardzo wrażliwego na wszystkie konotacje i znaczenie każdego elementu”.


Nadwozie zachwyca czystymi formami, które lepiej podkreślają kultowe linie Renault 5, a tradycyjne dodatki zostały celowo wyeksponowane i zyskały wyrazisty kształt i wykończenie. Reflektory i światła są fasetowane jak kamienie szlachetne, szerokie koła, zapożyczone z wersji Alpine, zostały wygładzone, a w ich centrum znalazło się słońce, tak bliskie sercu Pierre’a Gonalonsa. Nadwozie jest pokryte trójwarstwowym lakierem ze złotymi pigmentami na różowym podkładzie. Pokrywa go srebrzysty lakier, co daje efekt zmiennych refleksów – złotych w słońcu i bardziej niebieskich w cieniu.


We wnętrzu dominuje prostota linii. Dzięki połączeniu doświadczenia działu projektowego Renault i wysokiej klasy rzemieślników zaangażowanych w projekt, Pierre Gonalons uprościł samochód, zachowując jedynie bardzo specyficzne elementy. Klamki drzwi i przyciski sterowania szybami, a także dźwignia zmiany biegów wykonane są w formie ściętej kuli, wykończonej w typowo paryskim stylu – z bladozłotego mosiądzu, nierdzewnych i bardzo trwałych materiałów. Kierownicę o szczególnym, a zarazem funkcjonalnym kształcie, wykonano z marmuru osadzonego na włóknie węglowym. Nawet kluczyk do samochodu został poddany specjalnej obróbce. Jednocześnie projektant wykorzystał know-how Renault, aby projekt był w 100% wiarygodny i realistyczny z motoryzacyjnego punktu widzenia, a jego elementy funkcjonalne działały bez zarzutu.


Renault 5 Diamant to również zaawansowane technologie. Po pierwsze jest to samochód w 100% elektryczny z czytnikiem linii papilarnych do otwierania drzwi. Jest wyposażony w dźwignię zmiany biegów z trzema sekwencyjnymi położeniami (jazda do przodu, neutralne i wsteczny bieg). Trzy okrągłe liczniki z wyświetlaczem cyfrowym, przypominające zegarmistrzowskie dzieła sztuki, pokazują najważniejsze informacje: prędkość, poziom naładowania i czas. Do funkcji nawigacji oraz multimediów wykorzystano smartfon kierowcy. Można go umieścić w specjalnym miejscu na środku deski rozdzielczej.


PERŁA FRANCUSKIEGO RZEMIOSŁA


Renault 5 Diamant jest dopracowane w każdym szczególe, dzięki najdoskonalszym materiałom dostarczonym przez rzemieślników o uznanych i wyjątkowych umiejętnościach, a następnie perfekcyjnemu wykonaniu. Showcar wiele zawdzięcza doświadczeniu firmy Design et Solution, specjalizującej się w tworzeniu unikatowych pojazdów, która odpowiadała za jego projekt, montaż i ostateczną realizację.


Ponadto w projekcie uczestniczyło, służąc swoją wiedzą, kilku wysokiej klasy rzemieślników, którzy na co dzień współpracują z Pierre’em Gonalonsem. Kierownica i schowki są wykonane z marmuru z recyklingu, dostarczonego przez firmę Minéral Expertise, wykorzystującą francuski marmur „Grand Antique d’Aubert”, poddany specjalnej obróbce, dzięki której jest lżejszy i bardziej plastyczny. Tkaninę na fotele wyprodukował projektant tkanin Métaphores, natomiast tkaninę z końskiego włosia na deskę rozdzielczą – istniejąca od stu lat firma Le Crin, specjalizująca się w ręcznym tkaniu końskiego włosia. Moherowy dywanik podłogowy został wykonany przez firmę Pinton, jedną z ostatnich francuskich manufaktur gobelinów, działającą, jak tradycja nakazuje, w Aubusson. Złoceniem elementów dekoracyjnych samochodu, takich jak monogram na masce, zajął się paryski warsztat Bertin-Aubert słynący ze swoich umiejętności i precyzji wykonania.


CYFROWA OFENSYWA I AUKCJA


Renault zyskało rzesze fanów na Facebooku, Instagramie, LinkedInie, Twitterze i YouTubie, po czym niedawno uruchomiło oficjalne strony na TikToku i Pintereście, a teraz postanowiło wejść w świat NFT.


W ramach tego projektu Renault i Pierre Gonalons opracują również kolekcję licznych NFT inspirowanych Renault 5 Diamant, która zostanie zaprezentowana we wrześniu.


Kilka tygodni później Renault 5 Diamant zostanie wystawione na aukcji wraz ze swoim „cyfrowym bliźniakiem” NFT. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na „Give me 5”, nowy projekt z zakresu odpowiedzialności społecznej marki, wspierający młodsze pokolenie poprzez sport i muzykę.

Galeria

Filmy

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies