Stories

Udostępnij

STORY: Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB Mont Blanc) – bieg na dystansie 171 km, 10 042 metrów różnicy wysokości, który łączy w sobie wszystkie „naj”!

Powrót do natury, życie w zgodzie z samym sobą, odnalezienie tego, co najważniejsze – to wartości, które połączyły Dacię i UTMB World Series w ramach podpisanej niedawno kilkuletniej umowy o współpracy partnerskiej.

Pod szyldem UTMB World Series odbywa się na całym świecie ponad dwadzieścia pięć imprez trailowych. Jedna z nich jest absolutnie obowiązkowym punktem w programie: bieg Ultra-Trail du Mont-Blanc, który wywołuje dreszcze u biegaczy ze wszystkich zakątków świata. Punktem startowym tej wyjątkowej przygody jest francuskie Chamonix. Podsumujemy ją teraz w liczbach.


W marcu tego roku Dacia została oficjalnym partnerem technicznym i wyłącznym partnerem motoryzacyjnym europejskich i afrykańskich imprez trailowych UTMB World Series. Ten rodzaj sportu, będący połączeniem miłości do natury, wolności i pokonywania samego siebie, przyciąga coraz więcej entuzjastów. UTMB World Series składa się z dwudziestu pięciu imprez odbywających się na czterech kontynentach. We Francji co roku światowa elita trailowa spotyka się w Chamonix, gdzie stają na linii startu jednego z ośmiu biegów słynnego Ultra-Trail du Mont-Blanc.


Pokonywanie dolin i przełęczy wokół najpiękniejszych szczytów, podziwianie zachodu słońca w sercu masywu Mont Blanc – ta niezwykła przygoda jest przede wszystkim przygodą wewnętrzną, odkrywaniem własnych możliwości fizycznych i psychicznych. Ale to także przeżywanie wspólnej historii i poczucie solidarności, które można odnaleźć na każdej trasie u wszystkich biegaczy. Bieg odbywający się na dystansie 171 km z ponad 10 tysiącami metrów różnicy wysokości wywołuje bicie serca u każdego miłośnika tego sportu. To bieg złożony z samych „naj”! Poznaj tę unikatową imprezę w kilku kluczowych liczbach.


Trasa przebiegająca przez trzy kraje: Francja – Włochy – Szwajcaria


Przeżywanie tego biegu, to także doświadczanie niepowtarzalnej atmosfery, która nie zna granic. UTMB Mont-Blanc przecina trzy kraje – Francję, Włochy i Szwajcarię – w wyjątkowej alpejskiej scenerii. Punkt startowy znajduje się w Chamonix, na Place du Triangle de l'Amitié. Cel? Przekroczyć linię mety kilkadziesiąt godzin później i cieszyć się każdą chwilą spędzoną w samym sercu masywu Mont Blanc.


171 kilometrów i 10 042 metry różnicy wysokości do pokonania


To odległość jak z Paryża do Hawru w linii prostej, jak cztery maratony, trzydzieści trzy wejścia i zejścia na wieżę Eiffla lub podróż w obie strony na wysokość przelotową samolotów pasażerskich! Czy nie są to liczby, od których może się zakręcić w głowie? Tak właśnie przedstawia się odpowiednik dystansu 171 km z łączną różnicą wysokości 10 042 metry tego legendarnego biegu, na którym droga nigdy nie jest płaska.


François d’Haene – czterokrotny zwycięzca UTMB Mont-Blanc


Spośród 2 300 biegaczy, którzy stanęli na linii startu w ubiegłym roku, do mety dotarło 1521! Był wśród nich zawodnik, którego nazwisko jest doskonale znane w świecie pasjonatów trialu: François d’Haene. Z trzema zwycięstwami na koncie w 2021 roku uzyskał czas 20 h 45 min 59 s i zwyciężył w biegu po raz czwarty. Okazał się dwukrotnie szybszy od ostatniego zawodnika, któremu dotarcie do mety zajęło 47 h 47 min 32 s. Ale pasji nie mierzy się w godzinach.


Na linii startu stawiła się cała światowa elita trailowych biegaczy: Kilian Jornet, Jim Walmsley, Thibaut Garrivier, Katie Schide, Audrey Tanguy, Mimmi Kotka… wszystkie te nazwiska wzbudzają dreszcz emocji wśród tych, którzy za chwilę wystartują wraz z nimi w najbardziej prestiżowym biegu trailowym na świecie.


Saturacja krwi na poziomie 73%...


Znajdująca się na wysokości 2565 m przełęcz Pyramides Calcaires jest najwyższym punktem na trasie tego biegu. To właśnie w tym miejscu poziom saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem, jest najniższy i wynosi 73%. To tak jakby pojemność płuc zmniejszyła się o ponad jedną czwartą w porównaniu z pojemnością na poziomie morza. Oddychaj, jeszcze sporo drogi przed tobą!


... i trzykilogramowy plecak!


Przed rozpoczęciem biegu szybkie sprawdzenie obowiązkowego wyposażenia: kubek, dwie czołówki, telefon komórkowy, elastyczna taśma samoprzylepna, płachta NRC... i jeszcze kilka innych elementów ekwipunku, które pozwolą bezpiecznie przeżyć tę wyjątkową przygodę. Oczywiście trzeba je nieść na plecach przez całą trasę!


1492 – ruszamy do biegu!


Jeśli słyszysz w Chamonix dźwięki utworu Vangelisa Conquest Of Paradise z filmu „1492. Wyprawa do raju”, to znaczy, że przygotowujesz się do wzięcia udziału w biegu UTMB Mont-Blanc. Albo, tak jak my, jesteś tu, by wspierać zawodników szykujących się na spotkanie z tą wyjątkową przygodą, z ultra niemożliwym, które staje się możliwe. Udanego biegu i do zobaczenia na mecie!


Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies