Komunikat Prasowy

Udostępnij

Grupa Renault z wyprzedzeniem realizuje cele redukcji zużycia energii

• Grupa Renault zmniejszyła o blisko 10% zużycie energii w swoich zakładach produkcyjnych i usługowych we Francji w okresie od 2021 roku do końca pierwszego półrocza 2022 roku. • Grupa przyspiesza realizację planu oszczędności energii – chce łącznie zmniejszyć zużycie o 12% do końca 2022 roku i o 14% w 2023 roku. • Celem Grupy do 2025 roku jest zmniejszenie o 40% (w porównaniu do 2021 roku) wartości zużycia energii w przeliczeniu na każdy wyprodukowany samochód.

Pierwsze wyniki Grupy Renault w działaniach na rzecz poprawy efektywności energetycznej podjętych rok temu są pozytywne – Grupa zmniejszyła o blisko 10% zużycie energii w swoich francuskich zakładach (w tym zużycie gazu o 13%) w odpowiedzi na konieczność zbiorowego zmniejszenia zużycia energii we Francji. Redukcja o 10% odpowiada mniej więcej rocznemu zużyciu energii jednego zakładu.


Dzięki wdrożeniu wielu środków i specjalnej organizacji Grupa przyspieszyła realizację procesu i zakłada zmniejszenie zużycia energii o 14% (w tym gazu o 17%) we francuskich zakładach w 2023 roku.


Specjalny zespół pracujący nad osiągnięciem ambitnego celu


W celu przyspieszenia tej niezbędnej transformacji Grupa Renault powołała w lipcu specjalny zespół – Task Force Energy Crisis. Jednym z jego priorytetów jest zmniejszenie zużycia energii w przeliczeniu na każdy wyprodukowany samochód. Chodzi o redukcję zużycia energii o 40% na samochód w ciągu niespełna 5 lat. Nowy cel będzie potwierdzeniem zaawansowania Grupy pod względem efektywności energetycznej i uplasuje ją wśród najlepszych producentów w branży motoryzacyjnej na świecie.


Konkretne działania podjęte w zakładach produkcyjnych


Działania podejmowane w zakresie oszczędności energii wpisują się w plan efektywności energetycznej i dekarbonizacji, przyjęty w 2021 roku. Obejmuje on m.in. 5 głównych kierunków działania:


• redukcję zużycia energii przez inne działy, które nie zajmują się produkcją: planowane wyłączenia dopływu energii (ogrzewanie, produkcja sprężonego powietrza, oświetlenie) i zoptymalizowane zarządzanie zatrzymywaniem i rozruchem instalacji produkcyjnych;

• optymalizację ogrzewania hal produkcyjnych podczas produkcji, a także obiektów logistycznych i usługowych;

• wprowadzenie codziennego monitoringu zużycia energii w każdym zakładzie oraz reagowanie w przypadku nadmiernego zużycia;

• wprowadzenie planu inwestycji 2,2 mln euro w 2022 roku, który zakłada wyposażenie francuskich zakładów w czujniki i liczniki połączone z siecią w celu ułatwienia zarządzania energią, i wprowadzenie tzw. cyfrowych bliźniaków, czyli bliźniaczych wirtualnych kopii obiektów przemysłowych dzięki współpracy z Google Cloud;

• optymalizację śladu nieruchomości usługowych i przemysłowych.


Szerszemu omówieniu zagadnień poświęcone są projekty „KAIROS” (cyfrowe sterowanie lakiernią), „Adjust’Air” (optymalizacja systemów wentylacji) i „SIEREN” (zarządzanie zużyciem energii elektrycznej) opracowane po hackathonie, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku!


Oprócz planu poprawy efektywności elektrycznej Grupa Renault realizuje bardzo ambitny plan dekarbonizacji i zapewnienia niezależności energetycznej swoich zakładów. Do końca 2026 roku 50% energii w miksie energetycznym we Francji ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, a w 2030 roku ma to być 100%. Celem Grupy jest osiągnięcie neutralności węglowej kompleksu ElectriCity już w 2025 roku, w 2030 roku – w pozostałych zakładach produkcyjnych w Europie, a w 2050 roku – we wszystkich ośrodkach przemysłowych Grupy na całym świecie.


Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies