Komunikat Prasowy

Udostępnij

SHIFT4GOOD kończy swój pierwszy closing kwotą ponad 100 mln euro i zamierza zainwestować w start-upy z sektora zrównoważonej mobilności

Ten fundusz inwestycyjny typu impact investment wyróżnia się wiedzą sektorową w zakresie zrównoważonej mobilności oraz strategicznym i operacyjnym wsparciem dla innowacyjnych firm o wysokim potencjale wzrostu.

Shift4Good, pierwszy na świecie niezależny fundusz venture capital odziaływujący na środowisko, specjalizujący się w zrównoważonej mobilności, ogłasza pierwszy closing Funduszu 1 Shift4Good z dużymi partnerami instytucjonalnymi i firmami z branży mobilności z Europy i Azji, w tym z Grupą Renault, Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) w ramach nowego europejskiego programu inwestycyjnego InvestEU i Bpifrance. Do grona subskrybentów zaliczają się również różne podmioty z sektora mobilności (duzi koncesjonariusze lub producenci wyposażenia), jak również najlepsze Family Offices i wielu przedsiębiorców, którzy chcą mieć swój udział w sukcesie start-upów z sektora zrównoważonej mobilności.


W czasach, gdy transport osób i towarów odpowiada za ślad węglowy w wysokości 8 miliardów ton rocznie, Shift4Good koncentruje się na zrównoważonej mobilności i gospodarce o obiegu zamkniętym, a jego celem jest zebranie 300 mln euro. Ten fundusz inwestycyjny, zgodny z wymogami „Artykułu 9”, spełnia najbardziej rygorystyczne kryteria zrównoważonego rozwoju w klasyfikacji europejskiej.


Shift4Good, założona przez czterech francuskich inwestorów: Matthieu de Chanville’a, Sébastiena Guillauda, Yanna Marteila i Thierry’ego de Panafieu, ekspertów w dziedzinie venture capital i mobilności, jest niezależną francuską spółką zarządzającą, licencjonowaną przez AMF, posiadającą biura w Paryżu i Singapurze.


Shift4Good oferuje przedsiębiorcom, przedstawiającym najbardziej obiecujące projekty w sektorze zrównoważonej mobilności, dostosowane i kompleksowe rozwiązania, które pozwolą im znaleźć się w światowej czołówce: dogłębną znajomość sektora, finansowanie połączone ze zindywidualizowanym wsparciem dzięki inwestorom korporacyjnym oraz rozległej sieci ekspertów i partnerów działających w ramach opartego na współpracy ekosystemu, którego celem jest przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu.


Shift4Good zainwestuje w około 30 start-upów w ciągu najbliższych pięciu lat w seriach A i B, z czego dwie trzecie w Unii Europejskiej i jedną trzecią w pozostałej części świata, w szczególności w Azji Południowo-Wschodniej.


Inwestycje te mają na celu przyspieszenie ich rozwoju, umożliwienie im zdobycia pozycji międzynarodowych liderów, a tym samym przyczynienie się, dzięki innowacyjności, do zmniejszenia śladu węglowego sektora mobilności, który emituje najwięcej CO2 na świecie. Pierwsze dwie inwestycje zostaną ogłoszone w październiku.


Yann Marteil, współzałożyciel i partner zarządzający Shift4good powiedział: Shift4good jest bardzo dumny z tego closingu i z tak prestiżowych i zaangażowanych partnerów. Oprócz trzech głównych inwestorów (Renault, BPI, EFI) doceniamy wsparcie producentów wyposażenia, takich jak Motul, oraz ważnych podmiotów w sektorze usług motoryzacyjnych, takich jak najwięksi francuscy i europejscy koncesjonariusze. Closing umożliwi nam uruchomienie programów wsparcia dla przedsiębiorców zaangażowanych w rozwój rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności, co pomoże odwrócić trend klimatyczny (ponieważ sektor mobilności odpowiada niemal za 30% emisji CO2 w Europie). Obfitość i jakość deal flow świadczą o tym, że istnieją śmiałe i opłacalne rozwiązania zapewniające zrównoważoną mobilność.


Luca De Meo, dyrektor generalny Grupy Renault wskazuje: Utworzenie Software République pokazało już naszą chęć działania w otwartym ekosystemie i we współpracy ze start-upami, które wprowadzają innowacje z myślą o mobilności przyszłości. Zaangażowanie Grupy Renault w Shift4Good wzmacnia tę dynamikę. Połączenie naszych doświadczeń w dziedzinie mobilności niskoemisyjnej i gospodarki o obiegu zamkniętym umożliwi nam wspieranie projektów o wysokim potencjale, szczególnie we Francji. Wraz z renomowanymi podmiotami, takimi jak BpiFrance i EFI, przyspieszymy rozwój innowacji przyczyniających się do transformacji energetycznej.


Luc Julia, dyrektor naukowy Grupy Renault, odpowiedzialny za Software République, i sponsor inwestycji Grupy Renault w Shift4Good, dodaje: Grupa Renault z radością uczestniczy w uruchomieniu funduszu Shift4Good. Nasze wspólne wysiłki pozwolą przedsiębiorcom odnieść sukces dzięki wsparciu inwestorów korporacyjnych, rozległej sieci ekspertów i partnerów, w ramach ekosystemu opartego na współpracy, zwłaszcza za sprawą Software République. Te śmiałe rozwiązania pomogą nam stawić czoła wyzwaniom klimatycznym.


Benjamin Paternot, dyrektor wykonawczy Bpifrance, odpowiedzialny za działalność Funduszu Funduszy uzupełnia: Bpifrance jako Bank Klimatu z dumą przyczynia się do uruchomienia funduszu Shift4Good, który zapewni innowacyjnym w dziedzinie zrównoważonej mobilności start-upom środki niezbędne do ich rozwoju, by mogły stać się światowymi liderami w dziedzinie transformacji ekologicznej i energetycznej. Od 2017 roku Bpifrance zainwestował 400 mln euro w fundusze wspierające rozwój i transformację firm, które odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.


Alain Godard, dyrektor generalny Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, dodaje: EFI i grupa EBI nie szczędzą wysiłków, aby umożliwić realizację zobowiązań podjętych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i nowego programu inwestycyjnego InvestEU. W tym kontekście sprawą absolutnie niezbędną jest, aby podmioty takie jak Shift4Good mogły znaleźć w Europie partnerów finansowych zdolnych do wspierania w znaczącym stopniu nowatorskich i obarczonych ryzykiem projektów zmierzających do szeroko zakrojonej transformacji gospodarki.


Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarki, powiedział: InvestEU wnosi istotny wkład w innowacyjność w dziedzinie zrównoważonej mobilności – wprowadza nowe, neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla środki transportu. Cieszę się, że dzięki tej inwestycji InvestEU wspiera dekarbonizację sektora, który ma do odegrania kluczową rolę w zielonej transformacji.

Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies