Komunikat Prasowy

Udostępnij

PO PROSTU WYJDŹ WCZEŚNIEJ

Zimą, szczególnie w czasie opadów śniegu kierowcy jeżdżą ostrożniej. W 2021 roku w grudniu odnotowano znaczący spadek liczby wypadków, a najmniej wypadków miało miejsce w lutym*. Jednak celem każdego uczestnika ruchu drogowego powinno być ich całkowite wyeliminowanie. O czym muszą pamiętać kierowcy? Nieodśnieżony samochód lub niedokładnie odśnieżony znacznie ogranicza widoczność prowadzącego pojazd. Spadający z auta śnieg stanowi także zagrożenie dla innych kierowców. Zimą na drodze wszystko dzieje się wolniej, więc należy odpowiednio zweryfikować czas dojazdu, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i związanych z nim nerwowych zachowań na drodze.

Naprawdę nie wystarczy odśnieżyć fragmentu przedniej szyby, żeby samochód był gotowy do jazdy. Wszystkie szyby muszą być odśnieżone, poza tym światła oraz lusterka. Bardzo ważne jest usunięcie śniegu z dachu. W czasie jazdy może on spaść na jadące za nami samochody lub podczas hamowania zsunąć się na przednią szybę i doprowadzić do całkowitej utraty widoczności – ostrzega Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Po śniegu najlepiej sprawdzi się płynna i spokojna jazda. Nie wolno nagle przyspieszać, hamować czy gwałtownie zmieniać kierunku jazdy, gdyż może to być przyczyną poślizgu. Niezbędne jest także odpowiednie zwiększenie dystansu do poprzedzającego samochodu, uwzględniające wydłużoną drogę hamowania. Przy próbie wyjazdu z głębszego śniegu najlepiej ruszać na przemian do przodu i do tyłu, ale nie dociskać maksymalnie pedału gazu, bo koła zaczną kręcić się w miejscu, a samochód jeszcze bardziej zakopie się w śniegu. Jeśli opony mają bardzo zużyty bieżnik, zalecam pozostawienie auta w domu i wybranie w zimowym okresie innego środka transportu do czasu zmiany ogumienia na bezpieczne do jazdy – radzi Adam Bernard.


W czasie intensywnych opadów śniegu czas dojazdu do celu może znacznie się wydłużyć. Kierowca powinien wziąć pod uwagę w planie podróży czas potrzebny na odśnieżenie auta oraz często zakładać dwa razy więcej czasu zwykle potrzebnego na dojazd w wybrane miejsce. Warto korzystać z aplikacji, które uwzględniają aktualny czas dojazdu, ale należy pamiętać, że to czas orientacyjny i jest na bieżąco aktualizowany, czyli po ponownym sprawdzeniu już w czasie podróży może okazać się, że znacznie się wydłużył – mówi dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.


Pamiętajmy także o tym, że padający gęsty śnieg, podobnie jak mgła odbija i rozprasza światło, dlatego podczas śnieżycy lepiej stosować światła przeciwmgielne niż drogowe.




* policja.pl


Galeria

Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies