Komunikat Prasowy
STAŁY WZROST SPRZEDAŻY I UDZIAŁÓW W RYNKU
W sytuacji silnego wzrostu na całym rynku Dacia zdecydowanie zwiększyła sprzedaż, osiągając rekordowy udział w rynku. W pierwszym kwartale 2023 sprzedała łącznie 171 789 samochodów osobowych i dostawczych we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. To o 34,3% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.
Dzięki sukcesowi nowej identyfikacji wizualnej marka znacząco zwiększyła udział w rynku samochodów osobowych w Europie o 0,8 punktu do poziomu 4,6%. To największy wzrost wśród 30 najbardziej popularnych marek.
We Francji, która jest największym rynkiem zbytu Dacii, w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 38 938 nowych samochodów marki, co daje wzrost o 32,6% w stosunku do poprzedniego roku. Doskonałe wyniki przełożyły się na zwiększenie udziału w rynku o 1,2 punktu do 7,6% (z uwzględnieniem samochodów osobowych i dostawczych). Ten rekordowy poziom sprzedaży i udziałów Dacii w rynku umocnił trzecią pozycję marki we wszystkich kanałach na rynku samochodów osobowych we Francji. Aż cztery modele Dacii (Sandero - numer 1, Spring na czwartym miejscu i na pozycji lidera wśród samochodów elektrycznych, Duster na piątej pozycji oraz Jogger na dziesiątej) uplasowały się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się samochodów w segmencie klientów indywidualnych.
We Włoszech sprzedaż w ciągu pierwszego kwartału wyniosła 25 142 sztuki (wzrost o 29,7%), zapewniając marce 5,3% udziału w rynku samochodów osobowych i dostawczych (+ 0,2 punktu). Po raz pierwszy Dacia okazała się najlepiej sprzedającą się marką w segmencie klientów indywidualnych z udziałem 9,6%.
Silnie wzrosła również sprzedaż Dacii w Niemczech (16 399 sztuk, +30,4%), co przełożyło się na 2,2% udziału w rynku samochodów osobowych i dostawczych (+0,4 punktu). Jest to drugi najlepszy kwartał w historii marki na tym rynku.
Początek roku upłynął pod znakiem spektakularnego wzrostu sprzedaży w Hiszpanii. Ze sprzedażą 11 650 samochodów Dacia odnotowała wzrost o 140,1%, z udziałem w rynku na poziomie 4,3% (z uwzględnieniem samochodów osobowych i dostawczych), co daje wzrost o 1,7 punktu.
W Rumunii w pierwszej piątce samochodów osobowych znajdują się same modele Dacii. Marka sprzedała 13 651 samochodów osobowych i dostawczych (wzrost o 81%), co zapewniło jej 33,1% udziału w rynku – o 9,8 punktu więcej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.
ENERGICZNY POCZĄTEK ROKU DLA DACII
W pierwszym kwartale Dacia kontynuowała dynamiczny wzrost także dzięki poszerzeniu oferty modeli. Jogger HYBRID 140, pierwszy samochód hybrydowy Dacii i najbardziej przystępny rodzinny samochód hybrydowy na rynku, stanowi blisko 25% miksu zamówień.
Spring, który spopularyzował elektromobilność dzięki przystępnej cenie, zebrał blisko 110 tysięcy zamówień od debiutu rynkowego. Nowy silnik ELECTRIC 65, dostępny z nową specjalną przekładnią redukcyjną (zwiększającą moment obrotowy przenoszony na koła), zapewnia mocniejsze przyspieszenie w znacznie szerszym zakresie. Spring zyskuje na uniwersalności i przyjemności jazdy.
Wersja Extreme wprowadzona do sprzedaży 1 marca jednocześnie w czterech modelach, które są filarami marki, uosabia outdoorowe wartości marki. Wyróżnia się unikatową terenową stylistyką i wyjątkowym wyposażeniem. Pakiet Sleep, podstawowe akcesorium gamy InNature doskonale wpisuje się w outdoorowe klimaty.
„Dacia pisze dalszy ciąg swojej succes story. Wzrost sprzedaży w strategicznych dla marki krajach przekroczył 30%. Wdrożenie nowej tożsamości marki w modelach i w sieci, poszerzenie oferty zelektryfikowanych modeli, a także wprowadzenie wersji Extreme pozwoliły nam na utrzymanie bardzo wysokiej dynamiki rozwoju”.
Xavier Martinet, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Dacii
Ogólnoświatowa sprzedaż w pierwszym kwartale 2023 r.:
DACIA Sandero | 68 318 |
DACIA Duster | 57 660 |
DACIA Jogger | 23 330 |
DACIA Spring | 14 494 |
DACIA Logan | 6 862 |
Inne | 1 125 |
Razem | 171 789 |
Wszelkie materiały na tej stronie internetowej (włącznie z, ale bez ograniczenia do tekstów, zdjęć, grafik, plików dźwiękowych, plików z animacją, plików wideo i ich układu na stronie internetowej), są własnością Renault SAS i/lub jej spółek zależnych lub podmiotów trzecich, które upoważniły Renault SAS do ich ograniczonego wykorzystania i podlegają ochronie na podstawie prawa autorskiego oraz innych przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Wykorzystanie ww. materiałów do celów innych niż redakcyjny, a w szczególności do celów marketingowych lub reklamowych jest surowo zabronione.