Komunikat Prasowy

Udostępnij

DACIA W PIERWSZYM KWARTALE 2023 ROKU - STAŁY WZROST SPRZEDAŻY I UDZIAŁÓW W RYNKU

• W pierwszym kwartale 2023 roku Dacia sprzedała 171 789 samochodów, co stanowi wzrost o 34,3%. Marka odnotowała wzrost udziału w rynku samochodów osobowych o 0,8 punktu do poziomu 4,6%. To największy wzrost wśród 30 najbardziej popularnych marek. • Dacia Sandero sprzedała się w liczbie 68 318 sztuk, czyli o 26,1% więcej w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Sandero utrzymało swoją pozycję najczęściej kupowanego samochodu przez klientów indywidualnych w Europie. • Sprzedaż Dacii Duster wzrosła o 23,9% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku i wyniosła 57 660 sztuk. Duster utrzymał miejsce w pierwszej trójce SUV-ów w Europie w segmencie klientów indywidualnych. • Dacia Jogger sprzedała się w pierwszym kwartale w liczbie 23 330 sztuk, a jej łączna sprzedaż od debiutu rynkowego przekroczyła próg 80 000 samochodów. • Dacia Spring utrzymuje wysoką dynamikę ze sprzedażą 14 494 sztuk, plasując się niezmiennie w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Europie na rynku klientów indywidualnych.

STAŁY WZROST SPRZEDAŻY I UDZIAŁÓW W RYNKU


W sytuacji silnego wzrostu na całym rynku Dacia zdecydowanie zwiększyła sprzedaż, osiągając rekordowy udział w rynku. W pierwszym kwartale 2023 sprzedała łącznie 171 789 samochodów osobowych i dostawczych we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. To o 34,3% więcej w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku.


Dzięki sukcesowi nowej identyfikacji wizualnej marka znacząco zwiększyła udział w rynku samochodów osobowych w Europie o 0,8 punktu do poziomu 4,6%. To największy wzrost wśród 30 najbardziej popularnych marek.


We Francji, która jest największym rynkiem zbytu Dacii, w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano 38 938 nowych samochodów marki, co daje wzrost o 32,6% w stosunku do poprzedniego roku. Doskonałe wyniki przełożyły się na zwiększenie udziału w rynku o 1,2 punktu do 7,6% (z uwzględnieniem samochodów osobowych i dostawczych). Ten rekordowy poziom sprzedaży i udziałów Dacii w rynku umocnił trzecią pozycję marki we wszystkich kanałach na rynku samochodów osobowych we Francji. Aż cztery modele Dacii (Sandero - numer 1, Spring na czwartym miejscu i na pozycji lidera wśród samochodów elektrycznych, Duster na piątej pozycji oraz Jogger na dziesiątej) uplasowały się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się samochodów w segmencie klientów indywidualnych.


We Włoszech sprzedaż w ciągu pierwszego kwartału wyniosła 25 142 sztuki (wzrost o 29,7%), zapewniając marce 5,3% udziału w rynku samochodów osobowych i dostawczych (+ 0,2 punktu). Po raz pierwszy Dacia okazała się najlepiej sprzedającą się marką w segmencie klientów indywidualnych z udziałem 9,6%.


Silnie wzrosła również sprzedaż Dacii w Niemczech (16 399 sztuk, +30,4%), co przełożyło się na 2,2% udziału w rynku samochodów osobowych i dostawczych (+0,4 punktu). Jest to drugi najlepszy kwartał w historii marki na tym rynku.


Początek roku upłynął pod znakiem spektakularnego wzrostu sprzedaży w Hiszpanii. Ze sprzedażą 11 650 samochodów Dacia odnotowała wzrost o 140,1%, z udziałem w rynku na poziomie 4,3% (z uwzględnieniem samochodów osobowych i dostawczych), co daje wzrost o 1,7 punktu.


W Rumunii w pierwszej piątce samochodów osobowych znajdują się same modele Dacii. Marka sprzedała 13 651 samochodów osobowych i dostawczych (wzrost o 81%), co zapewniło jej 33,1% udziału w rynku – o 9,8 punktu więcej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.


ENERGICZNY POCZĄTEK ROKU DLA DACII


W pierwszym kwartale Dacia kontynuowała dynamiczny wzrost także dzięki poszerzeniu oferty modeli. Jogger HYBRID 140, pierwszy samochód hybrydowy Dacii i najbardziej przystępny rodzinny samochód hybrydowy na rynku, stanowi blisko 25% miksu zamówień.


Spring, który spopularyzował elektromobilność dzięki przystępnej cenie, zebrał blisko 110 tysięcy zamówień od debiutu rynkowego. Nowy silnik ELECTRIC 65, dostępny z nową specjalną przekładnią redukcyjną (zwiększającą moment obrotowy przenoszony na koła), zapewnia mocniejsze przyspieszenie w znacznie szerszym zakresie. Spring zyskuje na uniwersalności i przyjemności jazdy.


Wersja Extreme wprowadzona do sprzedaży 1 marca jednocześnie w czterech modelach, które są filarami marki, uosabia outdoorowe wartości marki. Wyróżnia się unikatową terenową stylistyką i wyjątkowym wyposażeniem. Pakiet Sleep, podstawowe akcesorium gamy InNature doskonale wpisuje się w outdoorowe klimaty.


„Dacia pisze dalszy ciąg swojej succes story. Wzrost sprzedaży w strategicznych dla marki krajach przekroczył 30%. Wdrożenie nowej tożsamości marki w modelach i w sieci, poszerzenie oferty zelektryfikowanych modeli, a także wprowadzenie wersji Extreme pozwoliły nam na utrzymanie bardzo wysokiej dynamiki rozwoju”.

Xavier Martinet, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Dacii


Ogólnoświatowa sprzedaż w pierwszym kwartale 2023 r.:


DACIA Sandero

68 318

DACIA Duster

57 660

DACIA Jogger

23 330

DACIA Spring

14 494

DACIA Logan

6 862

Inne

1 125

Razem

171 789


Pliki do pobrania

Pozostań w kontakcie

Śledź nas w mediach społecznościowych

Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies